Jak otworzyć kino samochodowe

Kino samochodowe to coraz powszechniejsza forma rozrywki, z której korzystają obecnie nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również mniejszych miejscowości. Możliwość obejrzenia seansu filmowego z wnętrza swojego samochodu staje się ciekawą atrakcją, z której chętnie korzystamy.

Jeszcze do niedawna większość z nas kojarzyła kina samochodowe ze Stanami Zjednoczonymi, w których miały zresztą swój początek. Obecnie, coraz częściej zastanawiamy się jak samodzielnie zorganizować kino samochodowe. Wbrew pozorom, nie jest to trudne. Poniżej, krok po kroku przedstawiamy wszystkie kwestie, o które warto zadbać, by seanse były legalne a przy tym przyjemne dla widzów.

Miejsce na kino samochodowe

Planując otworzenie kina samochodowego warto zacząć od przygotowania miejsca, w którym odbywać będą się seanse. Najlepiej sprawdzi się przestronny parking, do którego prowadzi kilka dróg dojazdowych i wyjazdowych. Jest to niezbędne, by uczestnicy seansu w każdej chwili mogli opuścić go nie przeszkadzając innym oglądającym. Jak duży powinien być? Wszystko zależy oczywiście od wielkości miejscowości, w której zamierzamy otworzyć kino, niemniej jednak powinien być na tyle przestronny by zmieściło się na nim ok 50-150 samochodów.

Warta uwagi jest również powierzchnia parkingu. Najlepiej sprawdzają się tereny utwardzone – wykończone betonem, asfaltem lub kostką brukową. Dzięki temu niezależnie od warunków pogodowych i temperatury samochody będą mogły bezpiecznie wjechać i stać na miejscu pokazu.

Jakie sprzętu potrzebujemy otwierając kino samochodowe?

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, o którą musimy zadbać zanim otworzymy kino samochodowe jest zakup odpowiedniego sprzętu. Podstawą jest oczywiście ekran.

Ekran do kina samochodowego

Ze względu na gabaryty oraz zmienne warunki pogodowe w kinach plenerowych stosuje się ekrany pneumatyczne. Zasada jest prosta – im większy ekran tym lepiej dla osób oglądających seans. Niemniej jednak założyć możemy, że ekran posiadający powierzchnię projekcyjną o szerokości 10 metrów jest wystarczającym rozwiązaniem, które zapewni komfortowe warunki podczas seansów dla 100 pojazdów. Większe ekrany w praktyce mogą okazać się bardzo niewygodne w eksploatowaniu, dlatego odpowiadając sobie na pytanie jaki ekran wybrać do kina plenerowego należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • w jakim miejscu będzie stał ekran, ile samochodów oraz widzów możemy się spodziewać
  • ile osób będzie zaangażowanych do obsługi sprzętu kinowego
  • jak często ekran będzie montowany i demontowany
  • jakim dysponujemy budżetem na zakup projektora (im większy ekran, tym większy czytaj droższy projektor)

 

Projektor do kina plenerowego

Kolejnym urządzeniem, bez którego nie możemy się obejść jest projektor. Jaki wybrać? Wszystko zależy oczywiście od naszego budżetu, jeśli jednak zależy nam na doskonałej jakości obrazu i dźwięku warto stawiać na urządzenia, które charakteryzują się wysoką jasnością. Obecnie, w ofercie producentów dostępne są projektory o jasności wynoszącej nawet 40 000 ANSI. Projektor powinien być dobrany do ekranu, nie na odwrót. Przy wspomnianym wcześniej ekranie o szerokości 10m optymalne będą projektory o jasności 6-8 tyś ANSI lumenów. Oczywiście ważne, aby wyświetlały obraz w jakości Full HD czyli 1920×1080. Na rynku są jeszcze dostępne projektory o mniejszej rozdzielczości, jednak nadawać się mogą do wyświetlania prostych prezentacji, nie filmów.

Nagłośnienie radiowe – transmiter

Nie możemy również zapomnieć o systemie nagłośnienia. W przypadku kin samochodowych najlepiej sprawdza się nadajnik radiowy, który emituje dźwięk na określonej częstotliwości. Dzięki temu widzowie nie muszą otwierać okien pojazdu a sensy mogą odbywać się niezależnie od pogody.

Pozwolenia i formalności – o czym musimy pamiętać?

Aby móc legalnie zorganizować seans kina samochodowego musimy zadbać o dopełnienie szeregu formalności. Przede wszystkim powinno być to pozwolenie na organizację seansu na danym terenie.  W przypadku każdego filmu, który zamierzamy wyświetlić musimy wykupić licencję od dystrybutora lub producenta. Konieczne jest również rozliczenie należności za pokaz z organizacjami zbiorowego takimi jak np. ZAiKS czy ZPAV.
Jeśli nadajemy dźwięk radiowo musimy również skontaktować się z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, który udzieli nam pozwolenia na użytkowanie częstotliwości radiowej.

Artykuł powstał we współpracy z https://polscreen.com – Producent ekranów projekcyjnych do kina plenerowego i samochodowego

Comments are closed.