Czym są umiejętności rozwiązywania problemów?

Umiejętności rozwiązywania problemów pomagają określić źródło problemu i znaleźć skuteczne rozwiązanie. Chociaż rozwiązywanie problemów jest często identyfikowane jako osobna umiejętność, istnieją inne powiązane umiejętności, które przyczyniają się do tej umiejętności.

Niektóre kluczowe umiejętności rozwiązywania problemów obejmują:

 • Aktywne słuchanie
 • Analiza
 • Badania
 • Kreatywność
 • Porozumiewanie się
 • Rzetelność
 • Podejmowanie decyzji
 • Budowanie zespołu

Umiejętności rozwiązywania problemów są ważne w każdej karierze na każdym poziomie. W rezultacie skuteczne rozwiązywanie problemów może również wymagać umiejętności technicznych związanych z branżą lub zawodem. Na przykład, pielęgniarka będzie potrzebować aktywnych umiejętności słuchania i komunikacji podczas interakcji z pacjentami, ale będzie również potrzebować skutecznej wiedzy technicznej związanej z chorobami i lekami. W wielu przypadkach pielęgniarka musi wiedzieć, kiedy należy skonsultować się z lekarzem w sprawie potrzeb medycznych pacjenta w ramach rozwiązania danego problemu.

Czytaj również – http://www.miejscenaimprezy.pl/538/co-to-jest-rozwiazywanie-problemow-porada.html

Przykłady umiejętności rozwiązywania problemów

Aby skutecznie rozwiązać problem, prawdopodobnie użyjesz kilku różnych umiejętności. Oto kilka przykładów umiejętności, których możesz użyć podczas rozwiązywania problemu:

Badania

Badanie to podstawowa umiejętność związana z rozwiązywaniem problemów. Aby rozwiązać problem, musisz być w stanie zidentyfikować przyczynę problemu i w pełni go zrozumieć. Możesz zacząć gromadzić więcej informacji o problemie, przeprowadzając burzę mózgów z innymi członkami zespołu, konsultując się z bardziej doświadczonymi kolegami lub zdobywając wiedzę za pomocą badań online lub kursów.

Analiza

Pierwszy krok do rozwiązania każdego problemu do analizy sytuacji. Twoje umiejętności analityczne pomogą Ci zrozumieć problemy i skutecznie opracować rozwiązania. Będziesz także potrzebował umiejętności analitycznych podczas badań, aby pomóc odróżnić skuteczne i nieskuteczne rozwiązania.

Podejmowanie decyzji

Ostatecznie będziesz musiał podjąć decyzję, jak rozwiązać pojawiające się problemy. Czasami (z doświadczeniem w branży) możesz szybko podjąć decyzję. Solidne umiejętności badawcze i analityczne mogą pomóc tym, którzy mają mniejsze doświadczenie w swojej dziedzinie. Może się również zdarzyć, że właściwe będzie poświęcenie czasu na stworzenie rozwiązania lub eskalowanie problemu do osoby, która jest w stanie go rozwiązać.

Umiejętności rozwiązywania problemów to cecha przywódcy – http://www.taniekonferencje.pl/487/jakie-cechy-powinien-miec-dobry-kierownik-przywodca.html

 

Porozumiewanie się

Identyfikując możliwe rozwiązania, musisz wiedzieć, jak przekazać problem innym. Musisz także wiedzieć, które kanały komunikacyjne są najbardziej odpowiednie przy poszukiwaniu pomocy. Po znalezieniu rozwiązania wyraźne przekazanie go pomoże zmniejszyć zamieszanie i ułatwi wdrożenie rozwiązania.

Rzetelność

Niezawodność jest jedną z najważniejszych umiejętności rozwiązywania problemów. Niezbędne jest rozwiązywanie problemów w odpowiednim czasie. Pracodawcy wysoko cenią osoby, którym mogą zaufać, aby zidentyfikować, a następnie wdrożyć rozwiązania tak szybko i skutecznie, jak to możliwe.

Jak poprawić umiejętności rozwiązywania problemów

Istnieje kilka metod, których możesz użyć, aby poprawić swoje umiejętności rozwiązywania problemów. Niezależnie od tego, czy szukasz pracy, czy obecnie pracujesz, poprawa umiejętności rozwiązywania problemów i powiązanych umiejętności pomoże ci stać się silnym kandydatem i pracownikiem.

 • Zdobądź więcej wiedzy technicznej w swojej dziedzinie. W zależności od branży rozwiązanie problemów może być łatwiejsze, jeśli posiadasz silną wiedzę techniczną. Możesz uzyskać więcej wiedzy technicznej poprzez dodatkowe zajęcia, szkolenia lub praktyki. – czytaj porady na http://www.poradniki24h.pl/
 • Szukaj okazji do rozwiązania problemu. Wprowadzając się w nowe sytuacje, częściej narażasz się na możliwości rozwiązania problemu. Może się okazać, że istnieją możliwości wolontariatu dla nowych projektów w obecnej roli, w innym zespole lub poza miejscem pracy dla innej organizacji.
 • Ćwicz problemy. Praktyka i odgrywanie ról mogą być przydatnymi narzędziami do nauki umiejętności rozwiązywania problemów. Możesz znaleźć profesjonalne podręczniki do swojej branży i scenariusze rozwiązywania problemów online. Poćwicz, w jaki sposób możesz rozwiązać te problemy i określić, czy potencjalne rozwiązania są opłacalne.Na przykład w obsłudze klienta możesz znaleźć scenariusz typu „Jak poradziłbyś sobie ze złym klientem?” Lub „Jak reagujesz, gdy klient prosi o zwrot pieniędzy?” Ćwicząc, jak radzisz sobie z tymi lub innymi scenariuszami powszechnymi w Twoim przemysł może pomóc szybko znaleźć rozwiązania, gdy pojawią się w pracy.
 • Obserwuj, jak rozwiązują inne problemy. Możesz mieć kolegów, którzy potrafią rozwiązywać problemy. Obserwując, w jaki sposób ci koledzy rozwiązują problemy, możesz poprawić swoje umiejętności. Jeśli to możliwe, zapytaj jednego z bardziej doświadczonych kolegów, czy możesz obserwować ich techniki. Zadawanie odpowiednich pytań może być pomocne w stosowaniu ich w swojej karierze.

 

To koniecznie poznaj – http://www.poradniki24h.pl/2213/jak-rozwiazac-problemy/ – konkretne metody rozwiania problemu.

 

Jak podkreślić umiejętności rozwiązywania problemów

Przedstawienie umiejętności rozwiązywania problemów w CV i liście motywacyjnym może pomóc pracodawcom w szybkim zrozumieniu, w jaki sposób możesz być wartościowy dla swojego zespołu. Możesz rozważyć tylko przedstawienie umiejętności rozwiązywania problemów w swoim CV, jeśli jest to szczególnie istotne na stanowisku, o które się ubiegasz. Na przykład stanowiska obsługi klienta, inżynierii i zarządzania byłyby dobrymi kandydatami do uwzględniania umiejętności rozwiązywania problemów.

Umiejętności rozwiązywania problemów

W swoim CV możesz wyróżnić swoje umiejętności rozwiązywania problemów w kilku miejscach: w sekcji „umiejętności”, w sekcji „osiągnięcia” i podając konkretne przykłady rozwiązywania problemów w sekcji „doświadczenie”.

W sekcji umiejętności możesz wymienić kluczowe umiejętności rozwiązywania problemów, które posiadasz, zamiast po prostu zapisywać bardziej ogólne określenie „rozwiązywanie problemów”. Na przykład, możesz wymienić konkretne umiejętności techniczne, które posiadasz, które pomogą ci rozwiązać problemy lub umiejętności miękkie związane z rozwiązywaniem problemów, takie jak umiejętności badawcze lub talenty decyzyjne.

 

Umiejętności rozwiązywania problemów do listu motywacyjnego

Twój list motywacyjny jest również doskonałą okazją do rozwinięcia umiejętności rozwiązywania problemów. Tutaj możesz podać krótki przykład pomyślnego rozwiązania problemu. Ewentualnie możesz zidentyfikować wyzwanie, które potencjalny pracodawca chce rozwiązać, i wyjaśnić, jak go rozwiązać.

 

Na przykład, jeśli ogłoszenie o pracy wspomina, że ​​firma szuka kogoś, kto pomoże poprawić obecność w mediach społecznościowych, możesz zidentyfikować kluczowe sposoby, w jakie możesz pomóc w zwiększaniu świadomości marki poprzez różne platformy mediów społecznościowych.

Twoje umiejętności rozwiązywania problemów będą korzystne dla Ciebie na każdym etapie kariery. Od wznowienia do aplikacji, rozmowy z obowiązkami zawodowymi, umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów w miarę ich pojawiania się sprawi, że staniesz się cennym zasobem w pracy i bardzo poszukiwanym kandydatem.

 

Czytaj również porady na temat emocji – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/informacje/porady/

Comments are closed.