Nowe centra konferencyjne w Krakowie i Katowicach

Miasta doceniają klienta biznesowego i inwestują w infrastrukturę dla turystyki biznesowej – inwestują w centra kongresowe. Na południu Polski  a dokładniej w Krakowie i Katowicach budowane są lub też planowane są obiekty konferencyjne za około 850 milionów złotych – mają to być centra kongresowe z prawdziwego zdarzenia. Miasta te będą rywalizować dzięki tym obiektą o klienta biznesowego.

W Krakowie i Katowicach które to oddalone są od siebie zaledwie o 80 kilometrów powstają  nowoczesne gigantyczne centra kongresowe konferencyjne. Oba mają mieć prawie 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i pełnić podobne funkcje. Oprócz kongresów, konferencji, zjazdów, szkoleń, wykładów, gali mają się tam też odbywać wystawy, targi, a także koncerty i inne wydarzenia artystyczne.

W Katowicach planowane jest centrum konferencyjne z salą na 12 tys. osób, do tego kilkanaście mniejszych sal konferencyjnych szkoleniowych, a nad tym wszystkim zielony dach. Warte ponad 300 mln zł Międzynarodowe Centrum Kongresowe,  stanie tuż obok Spodka w Katowicach. Już w na początku października 2011 podpisano umowę z generalnym wykonawcą inwestycji. W planowanym cetrum konferencyjnym w Katowicach będzie miejsce na duże kongresy czego brakuje obecnie w wielu rejonach kraju. W największej sali kongresowej pomieści się nawet 12 tys. osób. Oprócz tego do wykorzystania będą sala audytoryjna przystosowana do występów scenicznych, sala bankietowa, restauracja, kawiarnia i 18-salowe centrum konferencyjne. Na razie pod względem liczby organizowanych kongresów i konferencji Katowice zajmują piąte miejsce w kraju w branży MICE. MCK ma nam pozwolić awansować w tej hierarchii. Budowany obiekt ma rocznie odwiedzać 80 tys. gości. Budowa ma się zacząć w połowie października – Prace mają się zakończyć w maju 2013 roku.

Na przełomie sierpnia i września 2014 roku planowane jest oddanie do użytku Centrum Kongresowe w Krakowie. Nowy obiekt, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, w zamierzeniu projektantów stanie się nową „ikoną architektoniczną” miasta. „Zmieni on cały fragment miasta” – będzie to biznesowa wizytówka Krakowa. Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 37 tys. metrów kwadratowych będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.
Największa sala w centrum konferencyjnym audytoryjna z estradą pomieści do 2 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą miały pojemności 600 i 300 osób. Powstanie także zespół mniejszych sal konferencyjnych, sala wystawowa, parking podziemny na około 350 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne. Nowe cetrum znacząco wpłynie na atrakcyjność Krakowa w planowaniu wielkich kongresów konferencji.
Od 2015 r. dzięki powstaniu Centrum Kongresowego Kraków powinno odwiedzić dodatkowe 190 tys. osób rocznie  – władze miasta liczą na to, że będzie można zorganizować co najmniej 100 imprez rocznie w nowym obiekcie. Według prezydenta miasta trwają już rozmowy z pierwszymi kontrahentami zainteresowanymi organizacją tam swoich imprez.
Inne miasta w Polsce również inwestują w centra kongresowe konferencyjne. Swoje obiekty rozbudowują Targi Kielce, w Opolu powstaje Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne, a Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej we wrocławskiej Hali Stulecia zaczęło działalność kilka miesięcy temu. Samorządowcy liczą, że obiekty będą pełne turystów biznesowych, eksperci potwierdzają, że centrów kongresowych w naszym kraju rzeczywiście brakuje. Turystyka biznesowa stanowi obecnie blisko 25 procent przyjazdów do Polski. W 2009 roku odwiedziło nas w celach służbowych 3,2 miliona cudzoziemców – miasta zaczynają walczyć swoją nowa ofertą konferencyjną o tych klientów.

Powiązane wpisy:

Comments are closed.