Jak się rozliczyć za 2018? – 4 ważne zmiany

Rozliczanie Pit w 2019 roku będzie dużo prostsze. Przede wszystkim zmiany będą polegać na tym, że Krajowa Administracja Skarbowa opracuje nasze zeznanie podatkowe, z którym będziemy mogli się zapoznać i zaakceptować. Całość odbywa się w wersji elektronicznej – PIT będzie dostępny na portalu podatkowym. Tam też będzie można zaktualizować swój numer rachunku osobistego i złożyć zeznanie przez Internet. Poza tym podatnicy, którzy złożą w ten sposób zeznania, na zwrot podatku będą czekać do 45 dni. Zobacz, co zmieni się od 2019 roku.

  1. Większa kwota wolna od podatku
  2. Urząd rozliczy PIT
  3. Rozliczenie działalności nierejestrowanej
  4. Ulgi dla rolników

Większa kwota wolna od podatku

Podatnik ma obowiązek składać PIT za każdy rok podatkowy. W rozliczeniu należy wykazać konieczny do zapłacenia podatek. Jest to obligatoryjna czynność, choć oczywiście są różne dokumenty, załączniki oraz stale zmieniają się przepisy. Mają one w dużym stopniu ułatwić podatnikom wypełniane dokumentacji, ale również są odpowiedzią na dostosowywanie obostrzeń prawa do warunków na rynku pracy. Przede wszystkim zmienia się kwota wolna od podatku. Aktualnie wynosi ona 8000 złotych. To informacja dla tych wszystkich, którzy w 2018 roku zarobili mniej niż wskazana kwota i w związku z tym nie muszą odprowadzać podatku do urzędu skarbowego.

Urząd rozliczy PIT 2018

Przy wypełnieniu zaznania rocznego, jakim są PITy 2018, program podpowiada, jakie kolejne dane trzeba wprowadzić do systemu, a w ten sposób rozliczamy i podatek i wszystkie możliwe ulgi. Poza tym od następnego roku to urząd skarbowy wygeneruje PIT-37 i PIT-38, a podatnik będzie miał obowiązek sprawdzić poprawność dokumentu oraz zatwierdzić go. Co istotne, to rozliczenie będzie przygotowane podstawie informacji z poprzednich deklaracji. Całość będzie dostępna w aplikacji po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi.

Rozliczenie działalności nierejestrowanej

W przyszłym roku pojawi się również możliwość rozliczenia działalności nierejestrowanej. To rodzaj firmy, którą osoba fizyczna prowadzi we własnym imieniu. To opcja dla tych wszystkich, którzy przez ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, a uzyskany w ten sposób przychód nie przekroczył w żadnym miesiącu połowy minimalnej pensji – czyli 1050 zł brutto.

Ulgi dla rolników

Przepisy prowadziły nowy zakres umów o pracy przy zbiorach, które dotyczyć mogą prac sezonowych w gospodarstwach rolnych. Osobę zatrudnioną na takiej podstawie będzie obowiązywać podatek w wysokości 18%, o ile nie przekroczy ona 85528 zł dochodu w danym roku.

 

 

 

 


Skorzystaj ze szkoleń księgowych – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_ksiegowe/

Powiązane wpisy:

Comments are closed.