Rozlicz PIT szybko i bez problemów

Rozliczenie PIT od lat jest jedną z najbardziej nielubianych czynności przez Polaków. Deklaracja podatkowa jest skomplikowana, a używana w niej terminologia odstrasza od dokumentu osoby, które słabo znają się na podatkach i związanych z nimi przepisach. Aby szybko i poprawnie rozliczyć PIT, można jednak skorzystać z programu komputerowego.

Poprawne rozliczenie bez konieczności dokonywania korekty

Jeżeli chce się szybko rozliczyć deklarację podatkową i mieć pewność, że zamieszczone w niej informacje są poprawne, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest program do rozliczania pit 2017. Aplikacja na komputer generuje gotowy dokument, który można następnie wydrukować i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać w formie elektronicznej. Program pit wymaga wyłącznie podania danych, znajdujących się w PIT-11 od pracodawcy oraz uzupełnienia informacji o ewentualnych dochodach z tytułu najmu nieruchomości, czy pobieranych stypendiów. Dodatkowo program do rozliczania pit uwzględnia odpisy podatkowe, czyli miedzy innymi ulgę na dziecko lub ulgę dla krwiodawców. W gotowej deklaracji znajduje się dzięki temu kwota podatku do zapłaty oraz informacjo o nadpłacie (czyli o wysokości zwrotu) lub niedopłacie (obowiązku zapłaty wskazanej sumy przez podatnika do urzędu skarbowego).

Rozliczenie pit wykonane w programie jest znacznie łatwiejsze niż samodzielne wypełnianie deklaracji, gdyż program pit wskazuje, gdzie znajdzie się konkretne dane. Przykładowo, w programie dostępne są podpowiedzi, w jakich rubrykach pit-11 zamieszczone są dane o potrąconych składkach na ubezpieczenie zdrowotne czy o kosztach uzyskania przychodu. Zwykle wypełnienie jednej deklaracji nie zajmuje więcej niż 15-20 minut.

Program a odpowiedni formularz pit

Osoby fizyczne, rolnicy, przedsiębiorcy czy też osoby, które pracują na etacie, lecz uzyskają dochody np. ze sprzedaży akcji giełdowych, rozliczają się z urzędem skarbowym za pomocą innych formularzy. Program pit nie wymaga wcześniejszego wskazania, z jakiego formularza chce się skorzystać, lecz na podstawie podanych informacji, automatycznie wybiera odpowiednią deklarację. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które uzyskują dochody z wielu różnych źródeł. Program generuje również odrębny formularz pit-0, w którym wskazuje się ulgi podatkowe i ich wysokość.

Co ważne, za pomocą programu do pit mogą rozliczać się wspólnie osoby pozostające w związku małżeńskim. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osób, które dzięki wspólnemu rozliczeniu mogą korzystać z niższego progu podatkowego.

Powiązane wpisy:

Comments are closed.