Hotele zarobaczone?

Czystość pokojów od zawsze była jednym z najpoważniejszych problemów branży hotelarskiej. Jeśli wierzyć mediom, w Anglii skala tego problemu jest znacznie większa, niżbyśmy chcieli.

Zanim kupicie bilety na autokary do Anglii, być może będziecie chcieli lepiej przemyśleć cały wyjazd. Portale turystyczne poinformowały, że aż 40 proc. hoteli w Wielkiej Brytanii jest pełnych bakterii E.coli, zagrażających zdrowiu, a w najpoważniejszych przypadkach – nawet życiu. Zanieczyszczenie ma być skutkiem braku dbałości o czystość. Choć pokoje mogą wyglądać na pierwszy rzut oka na posprzątane, to w rzeczywistości pościel nie jest dokładnie czyszczona, a łazienki nie są dezynfekowane.

Powyższa informacja brzmi bardzo niepokojąco, ale tylko dopóki nie zapoznamy się z metodologią badań. Na jakiej podstawie stwierdzono, że aż 40 proc. brytyjskich hoteli to zanieczyszczone pułapki? Otóż zbadano… dziesięć placówek z różnych części kraju. Cztery z nich okazały się problematyczne. Owszem, procentowo to bardzo duża liczba, ale grupa nie jest w najmniejszym stopniu reprezentatywna. Krótki rzut oka na bazę danych portalu Turisticus.pl pokazuje, że w Internecie reklamuje się blisko 17 tys. hoteli z samej Anglii!

Po raz kolejny media chętnie publikują sensacyjną wiadomość, która nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Być może statystyka pokrywa się z rzeczywistym stanem, ale na razie nie ma na to żadnego dowodu: są jedynie przesłanki do dalszych badań i wnioski wyciągane z domysłów. To rozczarowujące, że branża turystyczna ucieka się do tabloidowych praktyk – robią to nawet portale teoretycznie skierowane do ludzi głębiej zainteresowanych turystyką; szukających rzetelnych i dogłębnych informacji.

News o stanie brytyjskich hoteli był jednym z wielu dowodów na to, że z portalami informacji turystycznych coś może być nie w porządku – ale na jego podstawie nie będziemy wyciągać żadnych wniosków. Byłby to bowiem krok tak samo nierozważny, jak wyrokowanie o stanie brytyjskiego hotelarstwa na podstawie badań przeprowadzonych w dziesięciu placówkach.

MP

 

Powiązane wpisy:

Comments are closed.